Z wyborem ubezpieczenia oc biura rachunkowego jest jak z zakupem sprzętu AGD. Mnogość ofert na rynku kusi nas swoimi niezwykle okazyjnymi cenami. Na gazetkach i reklamach w telewizji w zasadzie sprzęty AGD nie różnią się od siebie wizualnie. Jedyne co je odróżnia, to cena. Kiedy jednak zaczynamy przyglądać się bliżej niezbędnej pralce czy czajnikowi elektrycznemu, dostrzegamy pierwsze różnice w jakości materiału, czy walorach użytkowych. Kiedy chcemy zagłębić się jeszcze bardziej w specyfikę potrzebnego sprzętu, zerkamy do materiałów informacyjnych. Zazwyczaj tutaj spotyka nas rozczarowanie i zazwyczaj też, wtedy wypowiadamy zdanie: „Acha, to dlatego tak tanio”.
Dlaczego tak tanio?
No właśnie. Dlaczego tak tanio? Okazuje się, że tani sprzęt nie zawiera wielu niezbędnych funkcji, wykonany jest z gorszej jakości materiału lub części wymienne są niebagatelnie drogie. Każdy z nas zapewne z różnych względów skusił się kiedyś na zakup takiego taniego sprzętu i ma w pamięci to rozczarowanie, kiedy plastikowa rączka odpadła już pierwszego dnia. Podobnie rzecz ma się z ubezpieczeniem oc biura rachunkowego. Na rynku istnieje sporo ofert ochrony ubezpieczeniowej dla biura. Niektóre z nich kuszą naprawdę niską składką. Co za tym się kryje? Tak jak w przypadku taniego sprzętu AGD, tania ochrona ubezpieczeniowa zazwyczaj oznacza ograniczony zakres użytkowy.
Jakie to ma konsekwencje?
Co to oznacza dla właściciela biura rachunkowego? Przeważnie odmowę wypłaty odszkodowania lub niskie świadczenie odszkodowawcze. Dlaczego? Rzecz ma się następująco – niska składka, to wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej i niska suma gwarancyjna. Zatem może okazać się, ze biuro nie chroni zakresem ubezpieczenia wszystkich czynności, które wykonuje. Słabej jakości ubezpieczenie oc biura rachunkowego może również nie zawierać w swojej ofercie niezbędnych klauzul, obejmujących potencjalne ryzyka. Kierując się przy wyborze ubezpieczenia oc jedynie atrakcyjnością składki, możemy rozczarować się już przy pierwszej szkodzie. Jeśli na przykład biuro zajmuje się między innymi prowadzeniem ksiąg podatkowych a posiada obowiązkowe ubezpieczenie wyłącznie w zakresie, jaki ustalił Ustawodawca, nie może liczyć na odszkodowanie w przypadku, gdy popełni błąd przy naliczaniu podatku. W ten sposób biuro zapłaci za błąd z własnej kieszeni mimo wykupionego ubezpieczenia oc. Brzmi rozczarowująco.
Czytaj warunki umowy
Tak, jak w przypadku specyfikacji technicznej sprzętu AGD, umowa ubezpieczeniowa zawiera OWU, z których wynika użyteczność konkretnej polisy. Zapoznanie się z zawartością warunków umowy, zazwyczaj rewiduje nasze oczekiwania w stosunku do ubezpieczenia. Konieczne jest zatem, aby przy wyborze ubezpieczenia dla biura rachunkowego brać pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na potencjalne ryzyko. Nie kierować się wyłącznie wysokością składki. Świadome podejście do wyboru ochrony ubezpieczeniowej zabezpiecza również przed sytuacją, w której biuro wykupuje ochronę, której w ogóle nie potrzebuje. Z takimi przypadkami mieliśmy niestety kilkakrotnie do czynienia. Po przeprowadzeniu analizy potrzeb klienta, okazywało się, że kupował on wcześniej obowiązkowe ubezpieczenie, do którego wcale nie był zobligowany. To tak, jakby kupić sprzęt zawierający funkcje, z których nigdy nie skorzystamy. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo i dobro biura, którym kierujemy pamiętajmy zatem, aby dobrze przemyśleć zakup polisy.